AC – Czy warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie?

Zgodnie z prawem, każdy kierowca, który prowadzi samochód na terenie Polski musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (obowiązkowe ubezpieczenie OC). Na rynku obecnie jest wiele ofert, proponowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Bardzo korzystną opcją jest wykupienie pakietu zawierającego również dodatkowe zabezpieczenie w postaci autocasco (AC), jednak niewielu posiadaczy samochodów decyduje się na ten wariant. Czy słusznie? Co mogą stracić?

Wypadek drogowy

Autocasco wiąże się z pokryciem dodatkowych szkód pojazdów biorących udział w kolizji. Sytuacja losowa może zdarzyć się każdemu i nawet chwila nieuwagi może sprawić, że spowodujemy wypadek na drodze. Jeśli stanie się on z naszej winy, nie posiadając AC, nie mamy co liczyć na odszkodowanie i pomoc w naprawie auta. Inną sytuacją jest stłuczka na parkingu. Jeśli nie posiadamy AC, a nasz pojazd zostanie uszkodzony przez inny samochód, którego sprawca postanowi uciec i nie zostanie ustalony, nie przysługuje nam żadna pomoc finansowa. Posiadając AC, nie musimy się o to martwić, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszelkie koszty naprawy.

Uwaga, złodziej!

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej należy podać informację, czy samochód będzie garażowany. Większość kierowców parkuje jednak swoje pojazdy na ulicy “pod chmurką” i nie ma wpływu na sytuacje losowe, które mogą się im przydarzyć. Ich pojazd może być narażony na kradzież części samochodowych (np. kołpaków czy lusterek) i elementów wyposażenia wewnętrznego (radio itd.). Pozostawiając pojazd na parkingu niestrzeżonym pod hipermarketem, w przypadku pozostawienia plecaka bądź torby w samochodzie możemy być pewni, że po powrocie z zakupów będzie czekać nas rozbita szyba. Pomimo najlepszych zabezpieczeń, nasz pojazd może być również skradziony sam w sobie. Jeśli nie wykupiliśmy wcześniej wariantu autocasco, nie mamy co liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela.

Warunki atmosferyczne

Pogoda w naszym kraju też lubi płatać figle. Grad wielkości piłek tenisowych bądź silne wiatry mogą spowodować poważne uszkodzenia samochodów stojących na wolnym powietrzu. Przewrócone drzewo na skutek burzy może sprawić, że nasz pojazd będzie nadawał się wyłącznie do kasacji. Jeśli posiadamy AC, nie będzie stanowić to żadnego kłopotu, gdyż jesteśmy ubezpieczeni na wypadek takich sytuacji. Należy tylko zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, a koszty wynikające z uszkodzeń spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne zostaną nam zwrócone.

Pomimo minimalnie wyższej ceny, warto zastanowić się nad wykupieniem opcji autocasco. W tej sytuacji możemy jeździć spokojnie, ponieważ jesteśmy ubezpieczeni na wypadek sytuacji losowych, które mogą wpłynąć na uszkodzenie pojazdu. Liczby mówią same za siebie – kwota składki jest niewielka, natomiast koszty napraw samochodu mogą ją znacznie przewyższyć.