Bezpieczne i funkcjonalne sposoby na pakowanie bagażu do samochodu

Już niedługo zacznie się kolejny długi weekend majowy, czyli czas wyjazdów i odkrywania nowych miejsc. Ważnym elementem przygotowania do podróży jest spakowanie walizek do samochodu. Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie jeśli masz niewielki bagażnik i podróżujesz z całą rodziną. Jak ułożyć bagaże w aucie, by zmieścić wszystko, czego będziesz potrzebować podczas urlopu?

Łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy

Zanim zaczniesz umieszczać walizki w bagażniku, zastanów się z jakich rzeczy będziesz korzystał podczas podróży. Pamiętaj, by schować je do auta dopiero pod koniec pakowania, tak by mieć do nich swobodny dostęp. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebował szczoteczki do zębów albo koszulki na zmianę, schowaj ją do torby, po którą będziesz mógł potem z łatwością sięgnąć, bez potrzeby wyciągania reszty bagażu.

Bagażnik samochodowy – jak najlepiej wykorzystać jego przestrzeń

Na początek załaduj do samochodu najcięższe i największe walizki, a pomiędzy nie, wkładaj mniejsze pakunki, tak by maksymalnie wykorzystać powierzchnię bagażnika. Małe bagaże łatwiej się układa, więc jeśli masz taką możliwość, spróbuj spakować rzeczy do kilku niewielkich toreb zamiast do dwóch czy trzech dużych. Dobrym pomysłem może też być zakup toreb dedykowanych dla konkretnego modelu samochodu, których kształt będzie dopasowany do twojego bagażnika i pozwoli ci zmieścić w nim większą ilość pakunków, bez niepotrzebnego marnowania miejsca.

Kabina samochodu czy bagażnik dachowy? Gdzie jeszcze można umieścić pakunki

Poza bagażnikiem, do przechowywania toreb można wykorzystać podłogę pod nogami pasażerów siedzących z tyłu samochodu. Jest to szczególnie dobry pomysł kiedy pasażerami są dzieci, które i tak nie sięgają nogami podłogi, więc bagaż nie zabiera im miejsca i w żaden sposób nie wpływa na ich komfort podróży. Niewielka przestrzeń w samochodzie skłania niektórych do zakupu bagażnika na dach, dzięki czemu w kabinie pojazdu jest więcej miejsca dla pasażerów. To rozwiązanie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami – bagażnik dachowy będzie zwiększał opór powietrza i zużycie paliwa, nie każdy więc uzna jego wykorzystanie za opłacalne.

Bezpieczeństwo na drodze

Podczas każdej podróży najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nawet sposób ułożenia bagażu w samochodzie może mieć na nie wpływ. Przede wszystkim, należy pamiętać, by nie umieszczać żadnych przedmiotów na tylnej półce, nad bagażnikiem. Gdyby doszło do gwałtownego zahamowania bądź wypadku, mogłyby one spaść i spowodować obrażenia głowy pasażera. Poza tym, umieszczanie przedmiotów w tym miejscu ogranicza widok na tylną szybę. By twoja podróż była bezpieczniejsza, przed wyjazdem sprawdź ciśnienie w ogumieniu, które musi być dostosowane do obciążenia. Warto również zapewnić sobie zwiększoną ochronę, wykupując ubezpieczenie, np. Link4 dla kierowców, które może okazać się pomocne w przypadku wystąpienia przykrego zdarzenia na drodze.

Każdy kierowca, który wyjeżdża w podróż mając samochód obładowany bagażami, musi liczyć się z tym, że droga hamowania takiego pojazdu będzie dłuższa, a pojazd może wolniej reagować na ruchy kierownicą, głównie przy skręcaniu. Warto o tym pamiętać, decydując się na podróż autem.