Co to OC, a co AC?

Nigdy specjalnie nie interesowałeś się motoryzacją? Prawo jazdy nie było Ci potrzebne dopóki nie kazano Ci go zrobić? Samochód odziedziczyłeś albo wybierałeś po kolorze? I przyszło nagle do wybrania ubezpieczenia, a Ty całe życie myślałeś że AC/OC to zespół rockowy? Pomożemy Ci!

 OC

OC jest to skrót od odpowiedzialności cywilnej. Posiadanie tego typu ubezpieczenia zwalnia właściciela pojazdu od odpowiedzialności finansowej w momencie, gdy prowadząc samochód wyrządzi on szkodę innemu uczestnikowi ruchu. Jako innego uczestnika ruchu rozumiemy jego samego oraz jego samochód. Oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek, wszystkimi kwestiami finansowymi zajmie się Twój ubezpieczyciel.

AC

AC oznacza Autocasco i jest niejako odwrotnością OC. Najkrótszą definicją AC jest „ubezpieczenie pojazdu od zdarzeń losowych”. Definicję tę należy jednak poszerzyć, ponieważ ubezpieczenie AC obejmuje również wyposażenie samochodu oraz nas samych. Jeśli więc spowodujesz wypadek, Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie oraz pokryje koszty naprawy auta. Dodatkowo AC może obejmować również kradzież czy nawet szkody powstałe w wyniku zjawisk atmosferycznych. To, co znajdzie się w zakresie AC, jest zależne od Twoich preferencji oraz oferty ubezpieczyciela. Wykupując AC warto też rozważyć dokupienie pakietu ubezpieczeń Assistance. Gwarantują one pomoc, jeśli dojdzie do wypadku lub kradzieży. Świadczenia wchodzące w skład ubezpieczeń Assistance różnią się w zależności od oferty, w większości znajdziemy jednak przede wszystkim: organizację i opłacenie samochodu zastępczego, organizację i opłacenie transportu pojazdu, który uległ wypadkowi czy nawet pomoc przy wymianie koła.

Czy oba są Ci potrzebne?

Podsumowując: na pierwszy rzut oka widać, że OC i AC różnią się od siebie, przede wszystkim tym, czego dotyczy ubezpieczenie. Najprościej: OC pokryje koszty, jeśli Ty zrobisz komuś krzywdę, a AC pokryje koszty w momencie, kiedy to Tobie stanie się krzywda. Kolejną istotną różnicą jest to, że OC jest obowiązkowe, AC natomiast można wykupić, ale nie trzeba. Decyzja więc o tym, czy chcesz mieć ubezpieczenie AC zależy tylko od Ciebie. Warto jednak rozważyć tę opcję, ponieważ ubezpieczenie takie jest dużym ułatwieniem w momencie, gdy dojdzie do wypadku. A nikt przecież nie jest idealny, nie możemy więc założyć, że do kolizji nigdy nie dojdzie.