Coraz więcej kierowców bez ubezpieczenia jeździ po brytyjskich drogach

W Wielkiej Brytani aż o połowę wzrosły ceny mandatu za jazdę bez ważnego ubezpieczenia. Odsetek nieubezpieczonych kierowców wzrasta, dlatego teraz kara wynieść może nawet 300 funtów, czyli ponad 1200 zł.Według szacunków Motor Insurers’ Bureau aż co 25 kierowca w Wlk. Brytanii nie ma wykupionego ubezpieczenia. Liczba ta niebezpiecznie wzrasta, dlatego brytyjskie władze postanowiły zwiększyć kary – z 200 o 300 funtów. Dla porównania, w Niemczech zaledwie jena osoba na 500 jest nieubezpieczona, a w Szwecji – jedna na tysiąc ! Nic dziwnego, że Szwedzi uważani są za najbezpieczniejszych kierowców.

Badania są nie tylko szokujące, ale i tragiczne. Okazuje się, że rocznie na drogach Anglii i Walii dochodzi do ok. 160 wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców. Niestety, pozkodowani nie mają szans w ubieganiu się o odszkodowanie.

Czy wyższa kara nakłoni nieodpowiedzialnych kierowców do wykupienia polisy ? Niestety jest to mało prawdopodobne. Kierowcy bez ważnego ubezpieczena tłumaczą, że wszystkiemu winne są ceny polis. Nierzadko zdarza się, że ich koszt jest na tyle wysoki, że bardziej opłaca im się płacić mandaty niż się ubezpieczyć.

 Najbardziej „pod górkę” mają w Anglii młodzi kierowcy od 17 do 21 lat, którzy za podstawowe ubezpieczenie zapłacić muszą nawet 2 850 funtów. Dla porównania, dla osoby 24 letniej to koszt ok. 1500 funtów. Tak czy inaczej, jest to wydatek często przekraczający możliwości młodego uczestnika ruchu drogowego. Niestety paradoksalnie, to właśnie w tej grupie wiekowej najczęściej dochodzi do wypadków.