Czy każdy ubezpieczyciel oferujący AC jest tak samo dobry?

Decydując się na zakup ubezpieczenia dodatkowego przeważnie kierujemy się ceną, w drugiej kolejności zwracamy uwagę na zakres ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela.
Jednak decydując się tylko na taką drogę postępowania może okazać się, że w razie spowodowania szkody niejako na własne życzenie skazujemy się na duże problemy. Oczywiście wykupując ubezpieczenie, każdy kierowca ma nadzieję, że nigdy nie będzie musiał korzystać z jego świadczeń. Jednak jak głosi przysłowie: wypadki chodzą po ludziach, dlatego też warto być zabezpieczonym by w razie wyjątkowo trudnej sytuacji móc polegać na swoim ubezpieczycielu.
Zgodnie z tą myślą już podczas wyboru firmy ubezpieczeniowej powinniśmy sprawdzić towarzystwo, z którym zamierzamy zawrzeć polisę, by uchronić się w ten sposób od nieprzyjemnych niespodzianek.

Dlaczego warto sprawdzić?

Rynek ubezpieczeń stał się mocno rozproszony. Równocześnie funkcjonują na nim duże firmy oraz niewielkie towarzystwa, których pochodzenie jest mniej znane. Pierwsze, kuszą swoich potencjalnych klientów długoletnim stażem działania, tradycjami oraz dużą rzeszą klientów, te drugie nie mogąc pochwalić się tak długoletnią historią na rynku, niejednokrotnie uciekają się do zachęcania klientów poprzez przedstawianie korzystniejszych finansowo ofert.
Podejmując krótkowzroczną perspektywę, może okazać się, że szala wyboru jednoznacznie przechyla się w stronę finansowych korzyści. Jednak biorąc pod uwagę ewentualne problemy z wyegzekwowaniem należnej kwoty, brak przysługującego auta zastępczego czy też długie unieruchomienie pojazdy powstałe na w skutek likwidacji szkody, może okazać się, że wybór nie jest już tak jednoznaczny.

Jak dokonać wyboru?

Obecnie niestety nie ma do dyspozycji żadnego rankingu umożliwiającego porównanie obsługi klienta w zakresie likwidacji szkód. Najczęściej dokonując wyboru kierowcy opierają się na opiniach usłyszanych od innych użytkowników, niejednokrotnie wykorzystując do tego fora internetowe. Należy mieć przy tym świadomość, że użytkownicy mają skłonność do opisywania w większej mierze negatywnych doświadczeń związanych z przebiegiem ubezpieczenia oraz samym towarzystwem. Dlatego też, nie powinno dziwić, że na temat każdej z firm znajdziemy niepochlebne recenzję. Warto jednak zwrócić uwagę czy na postawione zarzuty odpowiadają przedstawiciele firmy. Jeśli tak: oznacza to, że mamy do czynienia z firmą, która w realny sposób dba o dobro swoich klientów – stając się korzystnym wyborem.

Gdzie sprawdzać?

Oprócz opinii zasłyszanych od osób z bliskiego otoczenia oraz przewertowania forów internetowych warto skierować swoją uwagę na stronę internetową firmy ubezpieczeniowej. Towarzystwo powinno w jasny sposób opisać obowiązujący proces likwidacji szkody. Warto również poszukać informacji odnośnie nadzorowania procesu likwidacji szkody.
Chodzi tu o dostęp on-line do wszelkich danych informujących o postępach w procesie likwidacji szkody. Dodatkową zaletą będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą odpowiedzialną za likwidację szkody tzw. likwidatorem.
Ostatnim etapem rzetelnego sprawdzenia firmy ubezpieczeniowej jest weryfikacja u Rzecznika Ubezpieczonych- instytucji, która odpowiada za ochronę interesów wszystkich kierowców. Cyklicznie na swojej platformie internetowej , rzecznik publikuje raporty przedstawiające skargi zgłaszane przez ubezpieczonych. Jeśli w publikacjach nie ma zbyt wielu zarzutów skierowanych w stronę wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, można przypuszczać, że firma działa prawidłowo.
Po zrealizowaniu wyżej wymienionych wskazówek, możemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko by uniknąć wszelkich problemów i podróżować bez zbędnego stresu.