Jak się ustrzec przed kradzieżą auta – czyli co warto wiedzieć o złodziejach samochodowych

Kradzieże samochodów na polskich drogach od lat stanowią ogromny problem kierowców. Pomimo, że statystyki policyjne opisujące liczbę skradzionych aut z roku na rok maleją, to z parkingów i garaży dalej znika zbyt duża ilość samochodów. Dlaczego pomimo medialnych ostrzeżeń, nadal dajemy się złapać w pułapki amatorów cudzej własności?

Przestępcom wyobraźni nie brakuje. Nowe metody na kradzież naszych aut wyrastają jak grzyby po deszczu. Na jakie sytuacje powinniśmy być szczególnie wyczuleni?

Metoda „na koło”

Kiedy na pasie obok nas, jadący kierowca będzie nam pokazywał, że coś jest nie tak z naszym kołem – nie zatrzymujmy się natychmiast sprawdzając o co chodzi. A już tym bardziej, nie wychodźmy z auta i nie zostawiajmy kluczyków w stacyjce. Bo właśnie ten moment wykorzystują złodzieje wskakując za kółko naszego pojazdu. Wtedy możemy tylko popatrzeć jak delikwent odjeżdża naszym dwuśladem….

„Lewe dokumenty”

Metoda ta wydaje się być dość skomplikowana, ale opłacalna i jednak stosowana. Złodzieje włamują się do samochodów w taki sposób, by nie zostawić po sobie śladów w celu sprawdzenia zawartości schowka. Jeżeli znajdują się w nim dokumenty, kradną je. Następnym etapem jest znalezienie drugiego podobnego auta, kradzież, zmiana numerów podwozia i rejestracji odpowiadającej skradzionym wcześniej dokumentom, wywóz pojazdu za granicę i tam jego rejestracja.

Zagłuszany sygnał

Metoda ta polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które zagłusza sygnał płynący z naszego pilota do samochodu. Kiedy przyciskamy przycisk ‘zamknij’, pojawia się sygnalizacja świetlna auta potwierdzająca odebranie sygnału oraz specyficzny sygnał dźwiękowy odrębny dla każdego auta. Mogłoby się wydawać, że samochód został zamknięty. Warto jednak złapać za klamkę w celu sprawdzenia, czy aby na pewno tak się stało. Ponieważ może się okazać, że jak tylko odejdziemy na bezpieczną odległość, złodzieje bez problemów wsiądą do naszego auta i po prostu sobie odjadą.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: http://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/402203,zlodzieje-blokuja-piloty-samochodowe-i-kradna.html

Butelka z wodą

Zasada działania jest prosta. Niczego nieświadomi wsiadamy do samochodu stojącego na parkingu. Kiedy ruszamy nagle słyszymy głośny huk. Wysiadamy, żeby sprawdzić co się stało. Widzimy ciesz rozlaną pod naszym autem. Zanim orientujemy się, że ktoś włożył pełną wody butelkę nad koło naszego pojazdu złodzieje wsiadają do auta i szybko nim odjeżdżają.

Wiedza ta może okazać się dla nas bardzo pomocna. Możliwe jednak, że nie zawsze będziemy pamiętać o wyżej wymienionych trikach złodziei samochodowych. Warto może zapamiętać jeden element: wysiadając z auta, nigdy nie zostawiajmy kluczyków w stacyjce! Kiedy jednak już się nam to nieszczęście przydarzy, i zostaniemy okradzeni z naszego środka pojazdu nie załamujmy się. Dobrze dobrane ubezpieczenie AC zadośćuczyni nam ten niecny występek.