Najczęściej kradzione auta w Polsce

Statystyki ubiegłego 2013 roku napawają optymizmem. Policja zanotowała spadek liczby kradzionych samochodów. Z naszych ulic w minionym roku zniknęły dwuślady w ilości 15 593 – a to jest o 637 sztuk mniej niż w roku ubiegłym. Niestety samochody marek audi oraz VW pozostają nadal w czołówce najczęściej kradzionych aut.

Ulubione auta złodziei

Policyjne raporty podsumowujące liczbę skradzionych samochodów wraz z nazwami marek ukazują się zawsze na początku każdego roku i ukazują statystyki minionych 12 miesięcy. Rok 2013 okazał się być rokiem zmian (więcej na temar raportu: http://statystyka.policja.pl/st/informacje/93833,Najczesciej-kradzione-marki-samochodow-2013-rok.html). Poza zmniejszoną liczba skradzionych dwuśladów z listy najbardziej „chodliwych” aut zniknęły zawsze widniejące Fiat Cinquecento oraz Skoda Octavia. Jak wyglądał zatem ranking w 2013 roku?

1. Volkswagen Golf (991)

2. Volkswagen Passat (681)

3. Audi A4 (677)

4. Audi A6 (343)

5. Audi A3 (289)

6. Seat Leon (272)

7. Volkswagen Touran (262)

8. Honda Civic (251)

9. Ford Mondeo (250)

10. Toyota Corolla (247)

Dwa pierwsze miejsca zostały zajęte przez samochody marki Volkswagen. Ulubione wielu Polakom Volkswagen Passat i Golf zostały skradzione w ilości 1 672 sztuki. Są to dwa modele bardzo chętnie kupowane w naszym kraju na rynku wtórnym głównie z powodu komfortu jazdy oraz tanich części zamiennych. Taka sytuacja napędza właśnie całą maszynę kradzieży. Auta te bardzo szybko zawożone zostają do miejsc, w których rozkładane zostają na części pierwsze a te są sprzedawane warsztatom samochodowym bądź klientom indywidualnym w Internecie.

Dużą popularnością ‘cieszyły’ się również samochody marki Audi z podobnych powodów co VW. Wysoko w ogólnym zestawieniu uplasowały się również Honda Civic, Ford Mondeo i Toyota Corolla.

Jak się uchronić?

Blokady mechaniczne, lokalizatory GPS, autoalarmy, immobilisery i ukryte przełączniki. Możliwości zapobiegania kradzieży naszego auta jest wiele. Czy jednak przynoszą one oczekiwane efekty?