NNW – czy warto kupić je w pakiecie z OCAC

NNW to skrót ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to polisa, która zapewnia ochronę kierowcy oraz pasażerów, wskazanego w polisie samochodu, jeżeli w wyniku wypadku lub kolizji zostaną oni poszkodowani. Ubezpieczenie NNW jest często oferowane dodatkowo do ochrony OC, autocasco lub pakietu OC/AC, za dodatkową składką, która zazwyczaj wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Pytanie tylko, czy rzeczywiście tak jest taniej? 

NNW jako rozszerzenie pakietu OC/AC

samochodyNajczęściej kupowaną polisą jest oczywiście OC, które pozwala nie martwić się kosztami odszkodowania jeśli spowoduje się na drodze wypadek lub kolizję. W takiej sytuacji kwestią zadośćuczynienia zarówno dla osób, którym zostało uszkodzone mienie, jak i tych, którzy odnieśli uszczerbek na zdrowiu, zajmie się towarzystwo, w którym została zakupiona ochrona od odpowiedzialności cywilnej. Ponieważ ubezpieczenie jest obowiązkowe, a ten obowiązek nakłada ustawa, każdy kierowca musi je posiadać.

W przypadku autocasco sytuacja jest odwrotna. Jest to polisa dobrowolna, czyli to właściciel pojazdu decyduje, czy będzie chciał ją zakupić, czy też nie. Chroni ona podany w umowie samochód od różnego rodzaju zdarzeń, które mogą spowodować jego uszkodzenie, bądź zniszczenie. Chroniony jest zatem sam samochód, wraz z wyposażeniem standardowym oraz dodatkowym. Choć w przypadku OC, pasażerowie którzy byli w pojeździe, który spowodował zdarzenie i odnieśli uraz, mogą liczyć na odszkodowanie, to kierowca tego samochodu nie ma takiej możliwości.

Polisa NNW stanowi doskonałe uzupełnienie oferty ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli dokonuje się zakupu pakietu OC/AC. Dzięki ochronie od następstw nieszczęśliwych wypadków zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie. W przypadku niektórych ofert można liczyć nawet na pokrycie kosztów zakupu protez oraz pomocy ortopedycznych. NNW działa jednak nie tylko kiedy znajdujemy się w pojeździe, ale także wtedy, gdy np. stoimy na światłach, ładujemy lub rozładowujemy auto, a także, gdy naprawiamy samochód, który odmówił posłuszeństwa podczas podróży.

Jak ustala się wysokość odszkodowania z NNW

Na samym początku ustalana jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaka będzie wypłacona przez ubezpieczyciela w całym okresie ochrony. Kiedy ulegniemy wypadkowi i zakończymy okres hospitalizacji, konieczne będzie umówienie się na wizytę u lekarza, który z ramienia towarzystwa, ustali na podstawie naszego opisu oraz dokumentacji medycznej jak duży jest nasz uszczerbek na zdrowiu i jak wysokie powinno być odszkodowanie.

Najczęściej towarzystwo posiada specjalnie przygotowaną tabelę, w której od razu zostały określone różne urazy oraz odpowiednie do nich wysokości odszkodowania. Jest również stosowana zasada „procent za procent”, czyli 1% uszczerbku stwierdzonego przez lekarza uprawnia do otrzymania odszkodowania w postaci 1% obliczanego z sumy ubezpieczenia. Im większy uraz, tym większy uszczerbek procentowy i tym większe odszkodowanie.

Ponieważ ubezpieczenie NNW jest zazwyczaj łączone z OC lub AC podczas zakupu polisy, a jego cena nie jest zbyt wysoka, warto zadać sobie trochę trudu i znaleźć najlepszą ofertę. Można na przykład skorzystać z jednej z dostępnych internetowych porównywarek ubezpieczeń, np. rankomat.pl (http://rankomat.pl/). Dzięki porównywaniu ofert ma się pewność, że kupuje się najtańszy pakiet, a wtedy dokupienie NWW nie sprawi żadnego problemu. Dzięki takim działaniom nie tylko tanio zakupimy OC i AC, ale też zabezpieczymy siebie oraz naszych pasażerów.