Polisa ubezpieczeniowa – bezpieczeństwo czy niepotrzebny wymysł?

Wśród specjalistów od ubezpieczeń krąży powiedzenie, że jeżeli na świecie pojawi się nowe zagrożenie, to na pewno zaraz znajdzie się firma, która zacznie sprzedawać na nie polisę. Media co jakiś czas obiega informacja o coraz to bardziej ekscentrycznych ubezpieczeniach artystów i celebrytów. Już w latach 40. aktorka Bette Davis ubezpieczyła swoją talię na kwotę 28 tysięcy dolarów. Jednak nie tylko gwiazdy filmowe mają tendencje do niestandardowych obaw. W Ameryce sprzedaje się około 2000 polis rocznie od… porwania kosmitów. Całkiem dobrze sprzedają się też polisy od stresu wywołanego klęską ukochanej drużyny piłkarskiej w Mistrzostwach Świata.

W codziennym życiu Polaków tak ekscentryczne polisy ubezpieczeniowe są raczej pojedynczymi przykładami, rozpatrywanymi jako egzotyczne przypadki, wyjątki od reguły. Coraz większą popularnością natomiast zdobywają oferowane przez ubezpieczycieli polisy chroniące nasze dobytki od kradzieży, kataklizmów czy zamachów terrorystycznych. O szczegółach ubezpieczeń można dowiedzieć się np. na fanpage’u Link4. Poniżej przedstawimy zestawienie nie do końca standardowych polis, z których Polacy korzystają najczęściej.

Ubezpieczenie szyb

Nie musisz mieć stłuczki, aby uszkodzić szybę – wystarczy kamień lub piasek, który wypadnie spod kół pojazdu przed Tobą. Ubezpieczając szybę w swoim samochodzie, bez względu na przyczynę jej uszkodzenia, możesz liczyć na szybką wymianę i pokrycie kosztów parkingu, jeśli natychmiastowa naprawa nie będzie konieczna; oraz ochronę zniżki w kolejnym roku.

Ubezpieczenie kluczyków

Dzięki takiemu ubezpieczeniu nie musimy martwić się o pokrycie kosztów skradzionych kluczyków czy dowodu rejestracyjnego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku, kiedy ktoś nas okradnie lub kiedy po prostu zgubimy portfel czy torebkę – zdarza się najlepszym. Dzięki takiej polisie ubezpieczyciel pokryje koszty nawet naszego roztrzepania. Brzmi ciekawie, prawda?

Ubezpieczenie majątku na czas urlopu

Entuzjaści czarnych scenariuszy, wyjeżdżając na wakacje, mogą ubezpieczyć swój pozostawiony w domu majątek. Ubezpieczyciel na czas urlopu zapewnia ochronę mienia ruchomego i stałych elementów pożaru od zdarzeń losowych, kradzieży i pożarów.

Być może daleko nam do amerykańskiej fantazji w wymyślaniu polis ubezpieczeniowych, z pewnością jednak warto zauważyć, że zwiększająca się oferta na rynku ubezpieczeniowym świadczy o odpowiedzialności i wzroście świadomości Polaków. Przestajemy oszczędzać na bezpieczeństwie, ale daleko nam do irracjonalnych obsesji. I tak trzymać – najważniejsze to umieć zachować równowagę.