Ubezpiecz telefon komórkowy

W przypadku ubezpieczeń sprzętu elektronicznego obowiązują inne zasady niż przy typowych ubezpieczeniach majątkowych. W tradycyjnych polisach wymienione są ryzyka, od których ubezpieczamy nasze rzeczy. Natomiast sprzęt mobilny ubezpieczany jest od wszelkiego ryzyka, czyli nie są wymieniane ryzyka, a jedynie występują pewne wyłączenia odpowiedzialności. Nie można przewidzieć do końca, co stanie się z naszym sprzętem, ponieważ  może on zostać zniszczony, zalany bądź skradziony.

Telefony komórkowe od kilku lat są tak popularne, że liczba ich użytkowników przewyższa liczbę użytkowników telefonów stacjonarnych. Obok telefonów komórkowych do powszechnego użytku weszły także laptopy oraz palmtopy. Ceny tych urządzeń są coraz niższe i nikogo już nie dziwi widok ludzi siedzących w kawiarniach z komputerem na kolanach i komórką przy uchu. Wraz z liczbą sprzedawanych urządzeń zwiększyło się niebezpieczeństwo utraty lub zniszczenia takiego sprzętu.

Ubezpieczenie telefonu

Telefon komórkowy możemy ubezpieczyć zarówno przy zakupie, jak i później. Klient może wybrać wariant pełny, ograniczony i kradzieżowy. Wariant pełny obejmuje ochronę w zakresie skutków kradzieży z włamaniem oraz wszelkich uszkodzeń mechanicznych nie objętych gwarancją producenta. W ramach wariantu pełnego mamy do wyboru dwie opcje – ubezpieczenie do pierwszej naprawy lub kradzieży telefonu albo ubezpieczenie do pierwszej kradzieży, bez względu na liczbę ewentualnych napraw nie objętych.
Wariant ograniczony obejmuje tylko ochronę ubezpieczeniową w zakresie uszkodzeń mechanicznych nie objętych gwarancją. Tutaj również możemy wybrać ubezpieczenie do pierwszej naprawy albo ubezpieczenie bez względu na liczbę napraw. Trzeci możliwy do wyboru wariant to wariant kradzieżowy, w którym ubezpieczenie obejmuje jedynie kradzież telefonu.
W ramach ubezpieczenia oferowana jest:
–  wymiana telefonu na nowy w przypadku kradzieży lub dewastacji,
–  naprawa lub wymiana telefonu na nowy, jeżeli nasz aparat uległ uszkodzeniu (ubezpieczenie nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez zalanie telefonu),
–  telefon zastępczy na czas trwania likwidacji szkody,
–  zwrot kosztów połączeń do 4000 zł jeżeli w wyniku kradzieży ktoś korzystał z ubezpieczonego telefonu.

Ubezpieczenie telefonu obowiązuje na całym świecie, a składka ubezpieczeniowa jest doliczana do miesięcznego rachunku. Wysokość składki uzależniona jest od rynkowej ceny aparatu telefonicznego. Jeżeli kupiliśmy telefon w promocji za 1 PLN nie oznacza to, że składka będzie kalkulowana od 1 PLN, lecz od ceny jaką musielibyśmy zapłacić za telefon poza promocją.
Telefon komórkowy można również ubezpieczyć w ramach pakietów ubezpieczeń dostępnych np. przy ubezpieczaniu mieszkania. Jeżeli telefon zostanie nam skradziony, ubezpieczyciel pokryje wszelkie szkody, a koszty napraw realizowanych poza gwarancją zostaną nam zwrócone. Na tej stronie znajdziesz kilka ciekawych porad odnośnie ubezpieczenia telefonu.

Ubezpieczenie laptopa

O ile ubezpieczenie telefonu komórkowego dla klienta indywidualnego nie jest problemem, o tyle ubezpieczenie laptopa może stanowić problem. Firmy ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają pojedyncze komputery przenośne, chętniej robią to, kiedy ubezpieczamy kilka komputerów należących do firmy. Klientom indywidualnym pozostaje jedynie ubezpieczenia laptopa wraz z innym posiadanym sprzętem w ramach ubezpieczenia mieszkania. Warto zwrócić uwagę na to, że zwykle w OWU znajduje się zapis, że sprzęt musi znajdować się w mieszkaniu. Odszkodowanie otrzymamy jeżeli laptopa ukradną nam przy włamaniu do mieszkania, natomiast jeżeli ktoś ukradnie nam komputer na ulicy, ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia.
Właściciele firm mają znacznie łatwiej, zwłaszcza gdy kupują sprzęt komputerowy w drodze leasingu. Firmy leasingowe zazwyczaj wymagają zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia komputerów. Ponadto firmy leasingowe często mają podpisane umowy z firmami ubezpieczeniowymi, które zapewniają im korzystniejsze składki. Kupując laptopa warto zlecić ubezpieczenie sprzętu przez leasingodawcę. Jeżeli korzystamy ze sprzętu służbowego i chcemy spać spokojnie, możemy zwrócić się do pracodawcy z prośbą o ubezpieczenie używanego przez nas sprzętu.

Ubezpieczenia mobilnego sprzętu elektronicznego stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak również za sprawą rosnącej świadomości społeczeństwa. Zamiast wydawać jednorazowo określoną kwotę można skorzystać z oferty firm ubezpieczeniowych, która za skradziony lub zniszczony sprzęt wypłaci odszkodowanie.