Ubezpieczenie Assistance – niepotrzebny dodatek, czy ważna opcja ubezpieczenia?

Wykupując ubezpieczenie OC czy OCAC często zapominamy o kolejnym produkcie, jakim jest ubezpieczenie Assistance. Jest to nic innego jak tylko pomoc drogowa oferowana przez naszego ubezpieczyciela po kolizji, wypadku czy awarii ubezpieczonego pojazdu.

Assistance jest rodzajem ubezpieczenia dobrowolnego (jak ubezpieczenie Autocasco czy NNW), czyli nie jest regulowane przez odpowiednią ustawę. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo narzuca warunki ochrony. Warto zatem sprawdzić, czym różni się pomoc drogowa poszczególnych firm ubezpieczeniowych.

Uwaga na ASS w gratisie z OC

Wiele towarzystw dodaje podstawowy wariant (często zwany ASS mini) do ubezpieczenia OC jako jego integralną część. W większości przypadków jest to pomoc jedynie w przypadku kolizji na terenie Polski, ewentualnie całej Europy. Poszkodowany klient ma wówczas odholowany pojazd do najbliższego warsztatu. Ale co wtedy, gdy chcemy mieć zapewniony holownik również w przypadku awarii pojazdu i holowanie do wybranego przez nas serwisu samochodowego?

Chcesz lepiej, płać więcej

W takiej sytuacji musimy dokupić rozszerzony wariant Assistance – rzadko kiedy bowiem mamy zapewnioną pomoc w razie awarii w podstawowym ubezpieczeniu. U większości towarzystw trzeba dopłacić, ale dzięki temu nie musimy martwić się, jeżeli samochód odmówi nam posłuszeństwa w trasie.

Holowanie? Nie w każde miejsce!

Car breakdown - woman calling auto service helpKwestia holowania jest jednak jeszcze bardziej skomplikowana. Tylko niektóre firmy ubezpieczeniowe są w stanie holować nas w naszym kraju bez żadnych ograniczeń – pozostałe mają limity odległości, zazwyczaj 150-300 km od zdarzenia czy limit pieniężny (np. 15000 zł na holowanie w trakcie trwania polisy). Z kolei maksymalny wariant ubezpieczenia Assistance – bez limitów w Polsce i w niektórych przypadkach w Europie – wymaga kolejnej dopłaty, ale możemy sobie zażyczyć holowania np. z Gdańska do Krakowa, nie płacąc za to ani złotówki (koszt holowania pokrywa w całości ubezpieczyciel). Warto i wtedy zapoznać się z OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) Assistance, żeby mieć pewność, czy dany produkt zaspokaja nasze wymagania. Jeżeli decydujemy się na zakup ASS wraz z ubezpieczeniem OC, AC można dokonać szybkiego porównania ofert i cen korzystając z internetowej porównywarki, np. rankomat.pl (tutaj znajdziecie kalkulator http://rankomat.pl/o-nas/kalkulator-oc.html ).

Pełny ASS na każdą okoliczność

Towarzystwa ubezpieczeniowe walczą o klienta i zapełniają swoje oferty ASS coraz większą gamą usług. Pełny Assistance może więc gwarantować bardzo szeroki zakres: począwszy od naprawy na miejscu zdarzenia, wymiany ogumienia, transportu pasażerów i kierowcy, pokryciu kosztów zakwaterowania i parkowania, a skończywszy na pożyczce, opiece nad dziećmi czy zwierzętami. Co najciekawsze – cena polisy nie zawsze jest adekwatna do zapewnianej przez ubezpieczyciela ochrony.

Czy jednak Assistance to “niezbędnik każdego kierowcy?

Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Wszystko zależy bowiem od stanu naszego portfela i od samochodu jaki posiadamy. Jeżeli mamy “pewny na drodze egzemplarz”, może nie warto kupować najdroższego wariantu Assistance. Niektórym (polecane szczególnie dla płci pięknej ) wystarczy np. samo ubezpieczenie ogumienia (które kosztuje często w granicach jedynie 10-20 zł). Rozbudowany Assistance przyda się przede wszystkim właścicielom tych marek i modeli samochodów, które cechuje stosunkowo duża awaryjność. Przy wyborze ASS ważny jest (jak zwykle) zdrowy rozsądek: wtedy każdy jest w stanie znaleźć dla siebie złoty środek i optymalną opcję ubezpieczenia.