Ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty ekstremalne

Uprawiając sporty ekstremalne, należy liczyć się z różnymi wypadkami – im ryzykowniejszy sport, tym większe prawdopodobieństwo urazu.

Sporty ekstremalne 

Znudzeni biernym wypoczynkiem w domu, w górach, czy nad morzem, zmęczeni pracą i codziennością, zaczynamy poszukiwać silniejszych wrażeń – czegoś ekscytującego, co może wpłynąć na nasze dotychczasowe życie, pobudzając w nas niespokojnego ducha przygody z adrenaliną w roli głównej.

Sporty ekstremalne zyskują coraz większą rzeszę zwolenników i to nie tylko w określonej grupie wiekowej. Są to dyscypliny sportowe, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności i odwagi, co wiąże się z dużym ryzykiem, a także bardzo często stanowi zagrożenie życia. Do grupy sportów o podwyższonym ryzyku należą wszystkie dyscypliny sportowe uprawiane poza szlakami czy terenami do tego przeznaczonymi. Do sportów ekstremalnych zalicza się w szczególności: BASE jumping, speleologię, sporty lotnicze (z wyjątkiem sportu balonowego, spadochronowego i paralotniarstwa), kolarstwo górskie, motocross, jazdę na skuterach wodnych. Czyli wszystko, co stanowi pożywkę dla pasjonatów, zapaleńców, znających smak ryzyka, ale także dla amatorów, którzy dopiero zaczynają zabawę z ekstremalnymi przeżyciami.
Spływ kajakiem rwącą górską rzeką, skok ze spadochronem, czy inne sporty ekstremalne wymagają nie lada odwagi. Dla niektórych jednak bez tego typu doznań życie jest zbyt nudne i dopiero zwiększone ryzyko nadaje sens. Różni są ludzie, wiele jest możliwości na relaks i zdarza się, że uprawianie sportów ekstremalnych staje się sposobem na życie.

Kiedy wystarczy ubezpieczenie NNW, a kiedy trzeba posiadać ubezpieczenie dodatkowe?

W przypadku, kiedy nasz wyjazd ma charakter zupełnie amatorski wystarczy nam standardowe ubezpieczenie zawierające KL, NNW i OC. Jeżeli decydujemy się na uprawianie sportu poza wyznaczonymi do tego trasami, powinniśmy zaopatrzyć się w polisę, obejmującą również sporty ekstremalne. Czyli, w przypadku uprawiania amatorskiego żeglarstwa, czy wspinaczkę po lodowcu (po wyznaczonej trasie) wystarczy nam zwykła polisa. Jeżeli jednak zdecydowalibyśmy się na wspinaczkę górską, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w polisę rozszerzoną o sporty ekstremalne, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Ubezpieczenie – koszty i zakres

Koszty ubezpieczenia w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych czy wysokiego ryzyka mogą wprawdzie wzrosnąć nawet do 300 procent w stosunku do ubezpieczenia standardowego (w zależności od oferty, zakresu oraz sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydujemy), jednak w razie konieczności i nieprzewidzianego wypadku ubezpieczenie obejmie również bardzo istotne aspekty z punktu widzenia turysty, jak koszty akcji ratowniczej, poszukiwań przez wyspecjalizowane służby ratownicze, w tym koszty helikoptera, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Z informacji przekazanych przez jedno z towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że koszt transportu rannego narciarza z gór do najbliższego szpitala to ok. 2-3 tys. Euro, ale już rozległe akcje poszukiwawcze z wykorzystaniem śmigłowca i wielu ratowników to koszty rzędu kilkunastu, a czasami i kilkudziesięciu tysięcy Euro, więc rachunek wydaje się prosty – lepiej poświęcić kilka złotówek niż znacznie uszczuplić portfel i wpędzić się w poważne kłopoty finansowe w razie wypadku.

Kto oferuje ubezpieczenia od uprawiania sportów ekstremalnych?

Polis ubezpieczających od uprawiania sportów ekstremalnych powinniśmy głównie szukać w ubezpieczeniach turystycznych. Jeśli ubezpieczenie to nie jest zawarte w pakiecie standardowym, z pewnością będzie możliwość jego kupna jako dodatkową opcję.

Skorzystaj z badań lekarskich oferowanych przez ubezpieczyciela

Przed wykupieniem ubezpieczenia należy pamiętać o poddaniu się badaniom lekarskim, które oferują firmy ubezpieczeniowe. Może się bowiem zdarzyć, że gdy dojdzie do wypadku, odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli lekarz stwierdzi, że istniały przeciwwskazania zdrowotne do uprawiania sportów ekstremalnych. Zgodnie z deklaracją towarzystw ubezpieczeniowych, w zasadzie nie ma dyscyplin sportu, przy uprawianiu których w Polsce nie można wykupić ubezpieczenia, jednak mogą się zdarzyć przypadki, gdzie szczególne warunki ustalane są indywidualnie. Rzuć okiem również na artykuł na tej stronie: http://www.se.pl/finanse/porady/ubezpieczenie-od-sportow-ekstremalnych_330981.html

Dobre dla początkujących i przydatne dla wyczynowców

Oferowanie ubezpieczenia dla osób kochających ryzyko lub takich, co dopiero rozsmakowują się w ekstremalnych sportowych doznaniach wydaje mijać się z celem, ale – czy to ryzykant czy człowiek ceniący sobie spokój wśród leśnych ostępów lub na kanapie przed telewizorem, nikt nie lubi tracić pieniędzy, szczególnie w dużych ilościach, tylko dlatego, że nie posłuchał dobrej rady.