Ubezpieczenie gotówkowe czy bezgotówkowe?

Posiadanie samochodu to nadal pewien rodzaj luksusu, jednak życie polskiego kierowcy do takowych nie należy. Drogi w opłakanym stanie, drożejące paliwo i codzienne korki to niedogodności do ,których póki co musimy się przyzwyczaić. W całym tym natłoku samochodów, niedzielnych kierowców i wiecznych przebudów dróg nie trudno też o wypadek, czy choćby stłuczkę, a co za tym idzie – uszkodzenie samochodu swojego, lub innego kierowcy.

Drobne kraksy zdarzyły się choć raz niemal każdemu kierowcy. Mimo niefortunności zdarzenia sprawa wydaję się jednak dość banalna – dzwonimy do naszego ubezpieczyciela, który powinien kompleksowo zająć się naszym problemem. Odholuje nasz samochód, oceni straty oraz pokryje z naszego ubezpieczenia wszelkie koszty.

Zawyczaj jednak sprawy nie wyglądają tak różowo. Dlatego powiniśmy być zorientowani w tym, jakie posiadamy ubezpieczenie oraz jakie są możliwości likwidacji szkód.

W ubezpieczeniu wypadkowym rozróżnić możemy dwie metody usuwania szkód : gotówkowy oraz bezgotówkowy. Wszystko zależy od skali uszkodzenia czy wieku naszego auta.

Po zdarzeniu, procedura zgłaszania szkody jest bardzo podobna niezależnie od firmy uzbezpieczeniowej. Jeżeli wypadek wydarzył się z naszej winy i pragniemy napawić szkodę z ubezpieczenia AC, musimy bezzwłocznie zgłosić szkodę naszemu ubezpieczycielowi. Jeżeli zaś zdarzenie nastapiło z winy kierowcy, dzwonimy do firmy ubezpieczającej sprawcę wypadku. Następnie do wniosku dla ubezpieczycieladołączyć musimy specjalnie spisane oświadczenie ze szczegółowym opisem zaistniałej sytuacji, uwzględniając w nim dokładne wyniki zniszczeń oraz fakt, czy wezwaliśmy policję, czy nie.

Inaczej sprawa się ma w sytuacji usunięcia szkody metodą gotówkową. Ma to sens, kiedy zależy nam na jaknajszybszym pozbyciu się szkód. W tym przypadku ubezpieczyciel przyśle do nas rzeczoznawcę, który oceni straty rozbitego pojazdu. Przyrządzi kosztorys – części zamienne i robociznę. Po sporzadzeniu owej wyceny oraz okazaniu jej drugiej stronie wypadku, możemy rozliczyć się wypłacając pieniądze w gotówce.