Ubezpieczenie OC – kiedy nie odnowi się automatycznie?

Czy można nie wiedzieć o tym, że nasza polisa OC dobiegła końca? Dla niektórych kierowców, pewnych automatycznej odnowy ubezpieczenia, jego brak może być dużym zaskoczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie i będziesz musiał pamiętać o ponownym podpisaniu umowy.

Zmiana właściciela pojazdu

Wg art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, prawa i obowiązki wynikające z umowy OC zawartej przez pierwszego właściciela przechodzą na nowego nabywcę, jednak nie przedłużają się automatycznie. Jeśli więc kupiłeś używany samochód powinieneś pamiętać, kiedy kończy się ubezpieczenie zawarte przez poprzedniego właściciela. Taka sama sytuacja występuje również w sytuacji przeniesienia własności w akcie darowizny i dziedziczenia na podstawie testamentu.

Nieopłacenie raty ubezpieczenia

Jeśli zdecydowałeś się na płatności w ratach i zapomnisz uregulować należności, umowa nie zostanie odnowiona. OC nie wygaśnie wskutek nieopłacenia raty, będzie ważna do końca okresu ubezpieczenia. Nie przedłuży się jednak automatycznie po upływie umówionego terminu. Rozwiązanie takiej sytuacji zależy też od ubezpieczyciela – różne towarzystwa mają różne zasady windykacyjne. Bywa, że ubezpieczyciele w porę informują klienta o zaległości i jest wtedy czas na przedłużenie umowy – taką politykę działania przyjęło np. Link4. Jeśli jednak nie zdążyłeś uregulować raty w należytym terminie, Twoje ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie.

OC na mniej niż rok

Automatyczne odnawianie się ubezpieczenia OC dotyczy wyłącznie umów  zawieranych na rok. Art. 28 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nie dotyczy umów krótkoterminowych. OC krótkoterminowe możesz wykupić dla pojazdu zabytkowego lub dla samochodu sprowadzonego z zagranicy, ale jeszcze nie zarejestrowanego w Polsce. Taka polisa jednak wygaśnie po upływie trzydziestu dni.