Wakacje z psem lub kotem – jak przygotować się do podróży z czworonogiem?

Wybierasz się w podróż samochodem i chcesz zabrać swojego czworonoga ze sobą? Sprawdź jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort swojego psa lub kota, jadąc autem.

Bezpieczeństwo na drodze i ograniczona swoboda ruchów

Zwierzę musi mieć wyznaczone miejsce w samochodzie, nie może swobodnie poruszać się po kabinie. Nawet jeżeli twój pupil jest niewielki, w razie wypadku może być sporym zagrożeniem dla siebie i współpasażerów. Koty i małe pieski mogą podróżować w transporterach przypiętych pasami. Pamiętaj, by przed zakupem transportera upewnić się, że daje on taką możliwość i ma miejsce do przeciągnięcia pasów – nie wszystkie modele da się w ten sposób zabezpieczać. Większe psy powinny być zapięte specjalnymi szelkami, które można kupić w sklepie zoologicznym. Bezpieczeństwo w podróży jest kluczową kwestią, dlatego zanim wyruszysz w trasę, sprawdź czy masz wykupione ubezpieczenie AC i dodatkowy wariant assistance, który gwarantuje natychmiastową pomoc w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, także dla czworonogów.

Miejsce dla psa

Nic nie powinno ograniczać widoczności i ruchów kierowcy, dlatego pies nie powinien siedzieć obok niego. Gdyby zwierzę gwałtownie zareagowało na coś podczas jazdy i wskoczyło na kierowcę albo szturchnęło prowadzącego samochód, mogłoby to skończyć się wypadkiem. Tylne siedzenie będzie o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, podobnie jak odpowiednio przygotowany duży bagażnik z kratą odgradzającą, wyłożony kocem lub matą antypoślizgową.

Jak przygotować się do podróży?

Zanim wyjedziesz, pamiętaj by pójść z pupilem do weterynarza i upewnić się, że ma on wszystkie niezbędne szczepienia. Jeśli zwierzę cierpi na chorobę lokomocyjną, przed podróżą trzeba będzie zaaplikować mu odpowiednie lekarstwo. Na wszelki wypadek, by kot lub pies nie cierpiał z powodu torsji, na 6 godzin przed wyjazdem nie podawaj mu żadnego ciężkostrawnego jedzenia, jedynie na 2-3 godziny wcześniej twój pupil powinien zjeść niewielki posiłek.

Co zabrać w podróż z czworonogiem?

Zarówno pies, jak i kot powinni mieć stały dostęp do wody, dlatego do samochodu weź ze sobą butelkę, trochę karmy oraz miskę. W czasie postojów, urządzanych najlepiej co 2-3 godziny, zwierzę będzie mogło się z niej napić, a także przespacerować się i załatwić potrzeby fizjologiczne. Podczas wyjazdu, miej przy sobie książeczkę zdrowia zwierzęcia oraz jego paszport, jest on niezbędny przy przekraczaniu granicy, także z krajami należącymi do UE. Każdy kraj ma własne wymagania dotyczące wwożonych zwierząt, wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych ambasad.