Wakacyjny transport – własny czy wypożyczony

Podczas wakacyjnego okresu wypożyczalnie samochodowe przechodzą istne żniwa. Po kalkulacji ofert biur podróży coraz popularniejsze stały się wyjazdy na tzn. własną rękę. Jak potwierdza rzesza zadowolonych turystów, podróżując z mapą w dłoni, możesz zobaczyć zdecydowanie więcej i w znacznie niższej cenie.

Planując wyprawę zapoznaj się z cennymi wskazówkami, które podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę, wypożyczając samochód za granicą i jak ustrzec się niemiłych niespodzianek.

Własne czy wypożyczone

Na początek zastanów się, czy wynajem auta za granicą będzie lepszym rozwiązaniem aniżeli wyjazd prywatnym samochodem. Zrób rekalkulację kosztów – przeanalizuj wady i zalety.

Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant, dokonaj analizy terenu, który chcesz przejechać. Każdy kierowca wie o tym, że komfort jazdy uzależniony jest od podłoża, warunków atmosferycznych i rodzaju pojazdu. Jeśli wybierasz się w region górzysty i ciężko przejezdny, rozglądaj się za autami typu terenowego Natomiast jeśli planujesz ciekawą wycieczkę po plażach Sahary pomyśl o aucie, które będzie wyposażone w klimatyzację.

Decydując się na konkretne auto dowiedz się, co obejmuje ubezpieczenie. Mimo że pojazd może być bardzo bezpieczny to jednak w podróży mogże zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, na które możemy nie mieć wpływu. Co bowiem w sytuacji, gdy tego bezpieczeństwa zabraknie? Pomyśl o tym wcześniej. Bądź przygotowany na ewentualne usterki i zdecyduj, czy dane ubezpieczenie odpowiada na Twoje potrzeby.

A jeśli wypożyczone auto zostanie skradzione? Nie zapomnij zapytać wynajmującego, czy ubezpieczenie obejmuje tak kryzysową sytuację.

Zanim podpiszesz umowę

Przed podpisaniem umowy przeczytaj ją najlepiej dwukrotnie. Jeśli ostała sporządzona w obcym języku, nie bój się poprosić o przetłumaczenie. Zapoznaj się z warunkami płatności. Domagaj się drugiego egzemplarza umowy dla Ciebie. Zrób zdjęcie zawartej umowie, abyś posiadał jej egzemplarz nie tylko w wersji papierowej.

Nie przyjmuj auta z usterkami. Odbierając wypożyczony model postaraj się nie ulegać emocjom i najpierw dokładnie sprawdź jego stan techniczny. Nie zapomnij o bezpieczeństwie dla Ciebie i Twoich najbliższych, a mianowicie sprawnych pasach bezpieczeństwa poduszkach powietrznych. Zanim wsiądziesz do pojazdu zrób mu zdjęcie, które może posłużyć Ci jako dowód.

Wracając z podróży zatankuj bak do pełna. Najczęściej bywa tak, że auto oddane do użytku jest całkowicie zatankowane. Nie zapomnij dopilnować tego stosownego obowiązku, gdyż w przeciwnym razie spotkają Cię dodatkowe opłaty.

Jeżeli natomiast uznasz, że Twój własny samochód jest niezastąpiony nie zapominaj o tym, że jest to maszyna, która z natury rzeczy może ulec kolizji. Decydując się na takie wyzwanie możesz skorzystać z atrakcyjnej oferty AC, która pokrywa wszystkie szkody za niewygórowaną opłatę.